Reklamlar


Delîl Dîlanar – Dengbêjname 2015 yeni

10 Haziran 2015 Yazan  
Kategori Kürtçe Müzik

Delîl Dîlanar - Dengbêjname 2015 yeniDelîl Dîlanar – Dengbêjname-1 isimli yeni albüm çalışması sevenleri ile buluştu. Albümü tüm müzik marketlerden ve online yasal platformlardan temin edebilirsiniz.
Delîl Dîlanar, Dengbêjname-1 albümünde bulunan şarkı listesini ve albüm ile ilgili bilgileri sizler için sitemize ekledik.

Üretici : Pel Records

Türü : Kürtçe
Dili : Kürtçe
Yayın Tarihi : 02/06/2015

Albümdeki Eserler

 1. Şerê Tarxan
 2. Metê
 3. Devrêşê Evdî
 4. Nêçîrvano
 5. Şevavê
 6. Serayê
 7. Qasimo
 8. Dilo
 9. Zerîyê
 10. Evdalo
 11. Delalo

Albüm Hakkında Bilgiler :
Delîl Dîlanar ın Dengbêjname-1 albümü PEL Records etiketiyle çıkIYOR
PEL Records un Kürd Müziği nde usta sanatçılarla başlattığı bahar, Dengbêj geleneğinin yeni nesil temsilcisi Delîl Dîlanar ile zenginleşerek devam ediyor.
İsmini Kürd Dengbêji Şakiro´nun yorumuyla tanınan Neçirvano adlı klasik bir klamdan alan Delîl Dîlanar´ın ilk albümünden sonra çıkan Seraye ve Zerîyê albümleri yine, Reso, Şeroyê Biro gibi usta Dengbêj lerin klamlarının isimleriyle devam etti.
Bu albümlerinin yanı sıra, diğer bir albümü de Serhad Bölgesi nin sevilen ünlü Dengbêji ve aynı zamanda Dîlanar ın amcası Husênê Muşî´nin anısına yaptığı bir ithaf albümüdür.
Dîlanar ın kariyerinin 5.albümü olan Dengbêjname-1 her biri farklı tarihsel derinliğe sahip, tüm sözleri anonim 11 şarkıdan oluşuyor. Şarkılardan kaynağı belli 6 şarkının bestesi bulunuyor.
Yüzyılların yaşanmışlığını anlatan, bazılarına kaynaklık eden Dengbêjlerin köprü olduğu Dengbêj şarkılarını yorumlayan Delîl Dîlanar bu geleneği Dengbêjname-1 ile sürdürmektedir.
Diğer albümlerinde farklı formlarıyla dinlediğimiz bazı şarkılar albümde yeniden yorumlanıyor. Bu şarkılardan; Serhad ın adını tarihe yazdıran Dengbêji Şakiro nun kaynaklığında hazırlanan Serayê şarkısının müziğinde Dîlanar ve Hakan Akay imzası bulunuyor. Kaynağı Erivan Radyosu ve Aslîka Qadir olan Qasîmo şarkısı da Dîlanar ile Hakan Akay ın bestesinden oluşuyor.
Serhad Bölgesi Dengbêj Ezîz kaynaklı Delalo, müzisyen Hakan Akay ve Delîl Dîlanar ortak bestesinden oluşan bir diğer şarkıdır.
Albümde Hakan Akay ın bestesini taşıyan şarkılar; Şerê Tarxan Denbêj Huseyno Orginosê nin , Kürtçe de sarışın anlamına gelen Zerîye parçası Serhad Bölgesi nden olan Dengbêj Şeroyê Biro kaynaklığında yapılmıştır. Nêçîrvano bestesinde Akay imzası taşıyan diğer çalışmadır.
Sözleri gibi müziği de anonim olan Evdalo Serhad Bölgesi nin klamıdır. Kaynaklığını Şeroyê Biro nun yaptığı şarkılar; Şevavê ve Dilodur. Dengbêj Seydo Êzidî lerin ünlü Destanı nı anlatan Dewreşê Evdî şarkısına kaynaklık etmiştir. Serhad Bölgesine ait Metê şarkısı ise Şebabê Egît kaynaklığına dayanmaktadır.
Yapımcılığını Kürd Müziği ne ve Kültürü ne hizmeti misyon edinen, beraber çalıştığı usta sanatçılarla başlattığı Kürd Müziği nde Bahar girişimiyle farkını ortaya koyan PEL Records un yaptığı albümün, aranjörlüğünü Hakan Akay ın üstlendiği Dengbêjname-1 2 Haziran da çıkıyorUyarı !

Albüm e ait şarkıların 30 saniyesini dinleyebilirsiniz. Sanata ve sanatçı emeğine saygıdan ve yasalar gereği resmi yollardan orjinal albümü satın alınız.
Daha fazla bilgi için Yasal Uyarı sayfamıza bakabilirsiniz.
(Tumalbumler.com)

Yorumlar

Yorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!